AMERİKA ÇALIŞMA İZNİ

Green Card talihlileri, Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak oturma ve çalışma hakkını kazanırlar. Amerikan devlet daireleri dahil her yerde çalışabilirsiniz. Green card sahiplerinin ekonomi ve iş konularında diğer Birleşik Devletler vatandaşlarından hiç bir farkları bulunmamaktadır. Dilediğiniz Amerikan Bankasında hesap açtırabilir, çek ve kredi kartı başvurusunda bulunabilir ve kullanabilirsiniz.

ABD'de işverenler tüm çalışanlarının çalışma izinlerinin olup olmadığını kontrol etmek zorundadırlar. ABD vatandaşı ya da Green Card sahibi değilseniz, ABD'de çalışabildiğinizi kanıtlamak için "Employment Authorization Document" (EAD) yani Çalışma İzni'ne başvurmanız gerekebilir. Eğer ABD'de çalışma izniniz ya da Green Card' ınız yoksa size iş sağlayacak firma sizin adınıza geçici H-1 çalışma vizesine müracaat etmek durumunda kalacaktır.

ABD' de iş bulmanın en kolay yolları; Internetteki ilgili sitelerde veya gazetelerdeki iş ilanlarına bakmak ve geçici iş bulma ajanslarına başvurmaktır. Birçok firma, sadece web sitelerindeki online iş başvurusu bölümlerine gelen başvuruları kabul etmektedir. Kendinize ait kariyer bilgilerinizi bıraktıktan sonra sizinle ilgilenen firmaların cevabını bekleyiniz.

ABD'ye ilk gittiğinizde, yeni bir kariyere ilk adım attığınızda veya mezun olup yeni iş imkânları araştırdığınızda bir Geçici İş Bulma Ajansı ile şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Şirketler geçici bir şekilde personel sıkıntısı çektiklerinde bu ajanslara başvurur. Ajans istenen nitelikte insanlar belirleyip işe sokar. Bu geçici çalışanlar firma görevlisi olarak çalışmalarına rağmen o şirketin bünyesinde yer almamaktadır. Bu geçici görevler 1 gün kadar kısa olabilir, bazı durumlarda geçici olarak başlayanlar çalıştıkları şirkette işe alınır ve orada kariyer sahibi olur.

Green Card sahibi olmak ABD' de ömür boyu oturma ve çalışma hakkı verir. Green Card ile Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) alma hakkını elde etmiş olursunuz ve bu hak ile; ABD sınırları içinde hem devlet hem de özel sektör kuruluşlarında çalışma imkanını elde etmiş olursunuz. Mesleğiniz ile ilgili veya başka bir iş dalında çalışabilir, isterseniz kendi işinizi kurabilirsiniz. Ayrıca, Green Card sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları da otomatik olarak aynı haklara sahip olurlar.

Hızlı Erişim
MERAK ETTİKLERİNİZ