Green Card İÇİN

Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenmektedir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. 


Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir.  DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

KAZANILAN HAKLAR VE BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ HUSUSLAR

 1. Seçme ve seçilme hakkı dışında bir Amerikan vatandaşının birbir tüm haklarına sahip olursunuz.
 2. Sosyal, sağlık, eğitim, yerleşme vb. haklardan yararlanabilirsiniz.
 3. Kamu kuruluşları olmak üzere tüm alanlarda çalışabilir veya kendi işiniz kurabilirsiniz.
 4. Öğrencilerin, Amerikan okullarında indirimli eğitim görme ve devletin sağladığı burs veya kredilerden yararlanma hakları vardır.
 5. Green Card sahibinin gerekli şartları yerine getirilmesi durumunda Amerikan vatandaşlığına başvurma hakları vardır.
 6. Amerikan bankalarında hesap açabilirsiniz. Çek, kredi kartı veya kredi kullanımında bulunabilirsiniz.
 7. Çekilişler bilgisayar ortamında rastgele yapılır. Bu bağlamda yaş, cinsiyet, din, dil, eğitim seviyesi gibi durumların çekilişte hiçbir önemi yoktur. Herkesin şansı çekilişte eşittir.
 8. Amerika yapılan çekilişte her yıl ortalama 50,000 ile 55,000 arasında göçmen kabul etmektedir. Bu rakam göçmen kabul ettiği ülkelerin toplamıdır.
 9. Evli iseniz ve 21 yaşının altında çocuk veya çocuklarınız var ise talihli olmanız durumunda eşiniz ve 21 yaşını doldurmamış tüm öz ve üvey çocuklarınızda bu haklardan ömür boyu sahip olurlar.
 10. Evli çiftler için eşlerin ikisi de başvuru koşullarına uyuyorlarsa ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler. Eşlerden biri kurayı kazanması durumunda diğer eş ve 21 yaşının altındaki çocuk veya çocukları talihlinin tüm haklarından yaralanabilir.
 11. Amerikan yasası her başvuru döneminde, herkes için sadece bir başvuruya izin vermektedir. Birden çok başvuru yapan kişiler diskalifiye olacaklardır.
 12. Dışişleri Bakanlığı birden çok sayıda yapılmış kayıtları tespit etmek için gelişmiş bir teknoloji kullanmaktadır.
 13. Unutulmaması gerekir ki Amerika Birleşik Devletleri DV programını kazanarak Amerika’ya göç edecek kişilere ev, iş veya uçak bileti konusunda destek veya para yardımında bulunmaz. Bu tarz giderler veya sorumluluklar kurayı kazanan kişiye aittir.
 14. Bu bağlamda Ankara’da yapılan mülakatlar sırasında ABD’ye gittiğiniz zaman devlete yük olmamanız için sizden mali kanıtlar sunmanız istenecektir.
 15. 2018 DV Programı 7 Kasım 2016 pazartesi günü öğlen  (GMT -5) 12:00 arasında son bulacaktır.

 

 

Hızlı Erişim